Všechny články

KOTEL NA PELETY: KOMFORT K NEZAPLACENÍ, KTERÝ SI NYNÍ MŮŽETE DOVOLIT I VY

Peletový kotel

S blížícím se důchodovým věkem snad každý myslí na to, jak si zajistit pohodlné stáří. Prvním krokem bývá bydlení. Společně s rekonstrukcí se často řeší i způsob vytápění. Při používání tuhých paliv, v komfortu jednoznačně vede peletový kotel, který je teď navíc díky kotlíkovým dotacím finančně dostupný.

Josef a Ludmila jsou 64letí manželé, kteří bydlí v rodinném domě v Praze Vinoři. Josef pracoval v zemědělství, jeho žena jako zdravotní sestra. Nyní jsou v důchodu a jejich koníčkem je chalupa v Podještědí, kde tráví prodloužené víkendy. Odsud se domů chtějí vracet do vyhřátého domu a nemuset řešit zatápění. Když přemýšleli, jak se zajistit na důchod, rozhodli se v rámci rekonstrukce domu i pro výměnu kotle. Na důchod mysleli s předstihem a měli tak našetřeno. V době kdy dům modernizovali ještě kotlíkové dotace, díky kterým si dnes nejpohodlnější řešení může dovolit mnohem více lidí, nebyly. I tak si ale připlatili a zvolili si kotel na pelety. Co je přesvědčilo a jak jsou s kotlem po sedmi letech užívání spokojení? O tom jsme si s nimi povídali v následujícím rozhovoru.

Co pro vás bylo impulsem k výměně kotle?

Měli jsme dožívající uhelný kotel a plyn byl v té době drahý. Navíc jsme museli složitě skládat uhlí do sklepa ručně a samozřejmě zatápět a přikládat. Odchodem do důchodu to bylo už nepředstavitelné.

Jak jste se dozvěděli o alternativě kotle na pelety?

Náš syn se pohybuje v dřevařství, takže nás seznámil s možnostmi řešení v peletách, a ačkoliv se následně ukázalo, že zejména stěhování nového kotle do sklepa je hodinářská práce, celé nám to vymyslel a objednal realizaci. Jsme rádi, že nám ho doporučil a že nám s pořízením i instalací pomohl, na peletový kotel nedáme dopustit.

Pelety oproti uhlí co do komfortu jednoznačně vedou.

Obecné kvantifikované srovnání.

Srovnání topení uhlím a peletami

Jaký stupeň automatizace kotle máte?

Máme automatický kotel se zapalováním, odpopelnění, silo na pelety a dopravu ze sila až do kotle. Kotel je doplněn o akumulační nádobu pro ohřev TUV, takže mimo přihrnutí pelet v polovině sezóny v sile ke šneku, vyneseme dvakrát za rok popel.

Jaké jsou pro vás osobně největší benefity vámi zvoleného řešení?

Bezobslužnost, pelety nám zaváží cisterna, kotel se řídí jen termostatem v kuchyni, takže neřešíme odjezdy na chalupu, návraty z dovolené, zda tam bude teplo pro vnoučata, zda můžeme dům půjčit známým. Pelety jsou navíc ve finále levnější. V pořizovací ceně jsou sice o něco dražší než uhlí, ale spotřebuje se jich méně a mají vyšší výhřevnost.

Z čeho jste měli největší obavu a jak to nakonec dopadlo?

Báli jsme se vlhkosti ve sklepě, máme starý neizolovaný pískovcový dům, ale stačilo na zdi a podlahu sklepa dát střešní latě, na ně OSB desky a tím pelety neleží přímo na zdi a můžeme je koupit i na jaře a jsou celý rok bez problémů v suchu.

Cisterna Waldera Silo s volně loženými peletami a vedle železná zásoba sáčkovaných pelet.

Jak probíhala instalace nového kotle a jak dlouho trvala?

Včetně montáže sila a nové vložky komínu trvala cca tři dny, se zhotovením jsme byli hodně spokojeni. Už je to skoro 7 let a spokojenost trvá, vše funguje, jak má.

Doporučili byste toto řešení lidem, kteří se chystají do důchodu a přemýšlejí, jak se zařídit na pohodlné stáří? Pokud ano, tak proč.

Ano bezpochyby, důvody jsme řekli, je to pro nás jistota, že bude vždy komfortní teplo. Jen bych doporučoval zvážit dodavatele kotle, volil bych ověřené výrobce, kteří jsou na trhu přítomni dlouhodobě.

Chcete se zajistit na stáří, ale říkáte si, kde na nový kotel vezmete? V současné době probíhá další kolo kotlíkových dotací. Na nový kotel tak můžete dostat až 127 000 Kč. Pro více informací se podívejte na webové stránky zde.