Všechny články

KOTEL NA UHLÍ? ŠPÍNA, DŘINA A ZDRAŽOVÁNÍ

Špína ve sklepě a těžké přikládání, které zvládne jenom pořádný kus chlapa? To už se dneska nedá, tvrdí 37 letý Vladimír. Když navíc bydlíte ve vícegeneračním domě s rodiči, chodíte do práce a skáčete kolem rodiny, tak už prostě nemáte na to skákat kolem kotle.

Dům Vytápění vícegeneračního domu není žádná hračka. Zvlášť pokud topíte uhlím.

Vladimír má velkou rodinu a velký dům, ve kterém žije společně s manželkou, třemi dětmi a rodiči. Doma tráví hodně času pohromadě. Když se rozhodli, že budou všichni bydlet společně ve dvougeneračním domě, bylo nutné ho opravit, aby se jim žilo co možná nejpohodlněji. A s rekonstrukcí přišla i otázka výměny kotle. Se starým, na uhlí,se to už kvůli všudypřítomné špíně a nekonečnému přikládání nedalo zvládat, s obyčejným plynovým kotlem jsme ročně protopili i 70 000 ročně, s kotlem na pelety se náklady na vytápění třípatrového domu snížili na 25 – 30 000 za sezónu a odpadla starost s tím, kdo bude přikládat, když hlava rodiny není doma. Kotel, pro který se rozhodl Vladimír, přikládá totiž “sám”.

Co vás vedlo k výměně kotle?

Nejdříve jsme měli uhelný kotel, ale to se v dnešní době nedá: vadila špína, zatápění, těžké přikládání, nekomfort. Pak jsem pořídili plynový kotel, nic proti němu, ale začala mi vadit cena plynu a přicházely myšlenky na nezávislost, obnovitelé zdroje, používání domácích zdrojů apod. Tak přišel peletový kotel. Plynový zůstal jako záloha, kdyby něco, ale už 4 roky jsme ho nezapnuli.

Peletový kotel Topení v peletovém kotli je čisté, sklep vám nezaberou hromady špinavého uhlí, a tak zbyde prostor třeba i na prádelnu

Proč jste se rozhodli právě pro kotel na pelety – jaké benefity má topení peletami pro vaši rodinu?

Jedním z velkých plusů je rozhodně cena - když nakoupíte pelety v létě, když jsou nejlevnější, lze hodně ušetřit. Předchozí plynový kotel byl starý, atmosférický, v našem větším rodinném domě jsme protopili i 70 tisíc. S peletami jsem na polovině. Měnili jsme kotel i regulaci, přidali akumulační nádobu.

Jaký typ kotle máte a proč byste zrovna toto konkrétní řešení doporučil?

Vybral jsem český, ale zároveň takový, aby obstál i na trzích v zahraničí, tedy v plné výbavě. Z bývalé uhelny jsem vybudoval svépomocí celosezónní peletové silo. Místnost jsem ještě přepažil, protože pelety mi zabírají méně místa než uhlí.

Složené pelety Silo s volně loženými peletami a vedle železná zásoba sáčkovaných pelet.

Peletové kotle jsou prý nenáročné na údržbu, jak je to v praxi s čištěním?

Kotel bych nemusel čistit vůbec, čistí se mechanicky sám. Ale nedá mi to, zajímá mě, co se tam děje, baví mě sledovat, jak to funguje, tak občas (2x / měsíc) když mám náladu jdu ke kotli ho zkontrolovat. Popel se mi sám přemisťuje do vedle stojícího kovového popelníku (kontejneru), ten je nutné jednou za čas vysypat, já to dělám cca jednou za čtyři měsíce.

Složené pelety Pohled do peletového hořáku při provozu kotle: zezadu přikládá šnekový podavač pelety, zepředu odpadává popel dolů do popelníku.

Jak probíhalo pořízení a instalace nového kotle?

Sehnal jsem si kvalitního topenáře s dobrými referencemi. Je dobré se netrefit do začátku topné sezóny, to mají plno. Profesionálové vám kotelnu i navrhnou, už jich před vámi stavěli desítky. Jeden den probíhalo zaměření a diskuse nad uspořádáním vnitřních prostor – kam dát zásobník, kde se napojí cisterna pro foukání pelet, kde povede šnekový dopravník od sila ke kotli, posouzení stávajícího stavu otopné soustavy a co bude potřeba vyměnit. Pak se objednal kotel, to trvalo v řádu týdnů, a nastoupili topenáři, celé to měli hotové za dva dny (kotel, akumulačka, šnekové podavače, příruby pro hadice k peletové cisterně, regulace, elektrorozvody) po nich přišel člověk od výrobce kotle a uvedl kotel do provozu, seřídil ho a vše mi vysvětlil a předvedl.

Jak dlouho už topíte peletami a jak jste s tímto způsobem vytápění spokojeni?

Teď to bude už 5 let. Jsme nadšeni, hlavně že funguje cisternová přeprava, to je úplně bez práce. Také je dobré, že se ujednotila kvalita, vždy chceme ENplus A1 a máme zajištěno, že ať už jsou pelety vyrobené kdekoliv, vždy přijde správná a neměnná kvalita. Naučili jsme se plánovat nákupy – vždy to uděláme tak, abychom nakoupili všechny pelety v létě, kdy jsou nejlevnější a v zimě z toho žijeme.

Složené pelety Cisterna zásobující silo peletami

Složené pelety Od cisterny si řidič natáhne hadice a pelety nafouká do sila

Složené pelety Naplněné silo, u stropu je vidět přívod pelet z cisterny do sila

Jaké jsou vaše náklady na topení v jedné topné sezóně?

Spotřebujeme standardně 5 tun za sezónu – vytápíme dvougenerační rodinný dům (2 patra a podkroví), nepřipravujeme teplou vodu, je to pouze na vytápění. Pelety i s dopravou kupuji za cca 5,40 Kč, ročně mě náklady vyjdou mezi 25 – 30 tis. Kč.

Kdo z rodiny s nápadem výměny kotle a topení peletami přišel?

Přišel jsem s tím sám, protože se o to zajímám a mám chod domu na starosti. Také jsem to viděl okolo sebe a na výstavách a líbilo se mi to. Pilin, z nichž se pelety vyrábí, bude vždy dost, vždy se budou stavět domy a řezat pro ně trámy a prkna. Uhlí už nechci vidět, plyn zatím funguje, ale kdo ví s cenami a dostupností v příštích letech?

S jakým ohlasem se v rodině tento nápad setkal?

Žena byla také nadšená, má ráda ekologické věci a lokální suroviny. Rodiče byli v přesvědčování trochu pomalejší, neznali to. Ale když viděli, že to funguje, tak se stali také fanoušky. Dostala mě hláška mého táty: to teplo z pelet je takové hřejivější než z toho plynu. No a děti jsme vůbec z kotelny nemohli dostat. Příjezd peletové cisterny je pro ně svátkem, každý rok se na to těší.

Rozhodli jste se pro vícegenerační bydlení, nebo o něm přemýšlíte? Nepodceňujte způsob vytápění. Nechte se inspirovat panem Vladimírem a přidejte se k mnoha spokojeným rodinám, které topí peletami. Na kotel si právě teď navíc můžete zažádat o kotlíkovou dotaci. Více informací zde o peletovém kotli topte-peletami.cz.