Všechny články

PODNIKÁTE V MÍSTĚ BYDLIŠTĚ? TOPENÍ PELETAMI SE VÁM VYPLATÍ

Pan Skružný (45) bydlí ve třígeneračním domě, který vybudoval ze statku zděděného po rodičích. Žije zde s manželkou, tatínkem, třemi dcerami (16, 18 a 21 let) a přítelem té nejstarší z nich. V místě bydliště zároveň podniká – má firmu na zemní práce. Celý areál má dohromady 600 m2 a vytopit ho není žádná legrace. Rodina Skružných topila za tři generace, kdy v domě žijí, lecčíms, od uhlí přes plyn, obilí až po pelety. Proč se ve finále rozhodli pro peletový kotel a už by neměnili? O tom jsme si s ním povídali v následujícím rozhovoru.

Peletový kotel

Co bylo impulsem k výměně kotle?

Do roku 1996 jsme topili uhlím, v tom roce se do vesnice zaváděla plynofikace a tak jsme přešli na plyn. Ten se ale ukázal jako velmi neekonomický, zvlášť, když jsme nevytápěli „jenom“ třígenerační dům, ale ještě prostory, ve kterých podnikám. Navíc výhřevnost nic moc. Jako soukromě hospodařící rolník jsem se tedy rozhodl, že vyzkouším vytápění obilím a pořídili jsme kombinovaný kotel na obilí a pelety. Nakonec jsme zůstali u pelet.

Proč jste přešli na kotel čistě na pelety?

Jak šel čas a děti rostly, rozšiřovali jsme dům a jeho obytnou plochu. Topit obilím se stalo neefektivním a začalo se prodražovat. Tak jsme v roce 2010 přešli na silnější kotel o výkonu 50 kW na pelety. Celý areál, prostory pro podnikání i tři bytové jednotky jsme vytopili za 45 000 Kč/ ročně. Účinnost byla slušná, problémem byl odpad a prach, který byl doslova všude. Takže jsme vyzkoušeli lepší variantu – volně ložené, dřevěné foukané pelety. Známý nám dal tip na cisternové závoty pelet - ty jsou mimo prvotřídní kvality i skvěle vymyšlené a mají funkční systém zavážení – je to pro nás úplně bez práce.

A jak jste s topením peletami na spokojeni?

Jsou dražší, ale zase máme oproti obilí nebo agropeletám poloviční spotřebu. Dalším plusem je komfort. Je to úplně něco jiného. Firma přijede s cisternou, nafouká pelety do úložného prostoru a je to. Nic neřešíte, a to ani co se týče popele – já ho například vynáším jenom jednou měsíčně.

Kde pelety skladujete?

Podědil jsem po rodičích statek, tak jsem udělal kotelnu ze stodoly a kusu půdy. Dole ve stodole mám kotel, nad ním na části půdy skladuju pelety. Pelety se z cisterny nafoukají na půdu, kde mám v podlaze díru, kterou pak padají přímo do kotle. Jednou za čas na půdě pelety přeházíme, aby správně padaly do kotle – dřív jsem chodil na půdu přehazovat seno, teď přehazuju pelety.

Doporučil byste topení peletami ostatním?

Kotel čistě na pelety máme už od roku 2010, tedy sedm let a jsme maximálně spokojení. Výhřevnost je s ostatními způsoby, které jsme vyzkoušeli, nesrovnatelná. Oproti uhlí nebo agropeletám je to komfortní a čistý způsob vytápění, ale není to samozřejmě tak jako s plynem, o který se nemusíte starat vůbec. Nicméně pro naše účely je to nejlepší volba – vzhledem k tomu, že vytápíme opravdu dost plochu se nám topení peletami opravdu vyplatí.